Koolielu

Kallavere Keskkool 135
„„1882. aastal pannakse uue, spetsiaalselt koolimaja tarbeks ehitatavale majale nurgakivi. Ürituse raames korraldatakse näitemäng „Säärane mulk“ ning heategevusega kogutakse maja ehituseks 100 eurot. Koolmeister J. Buck kaotab töökoha, sest osaleb näitlejana, mis tol ajal õpetajale keelatud oli. 1885. aastal valmib Kallavere koolimaja ning alates sellest hakkab koolil järjepidev ajalugu, kus õpe ei katke.““

- Väljavõte Kallavere Keskkooli almanahhist

Kallavere Keskkool ootas 2020. aasta 20. jaanuarit väga, sest just käesoleva aastaga möödub Kallavere koolimaja valmimisest ning ühtlasi kooli algusest 135 aastat.
Viimased kaks nädalat on Kallavere koolimajja sisenedes tunda olnud põnevust ja ärevust. Vahetundide ajal on kuulda olnud lauluviise, mida kooli laululapsed on õppinud sünnipäeva kontsert-etenduse tarbeks. Liikumistundides on põhirõhk läinud lustakate tantsusammude selgeks õppimise peale. Ka õpetajate toas on kuulda olnud huvitavaid lauluviise ning diskussioone näituse väljapaneku ja võimla dekoreerimise teemadel.
Viimase puhul on olnud elevust palju, sest 17. jaanuari õhtul sai võimlasse üles seatud lava, mis on kooli suureks unistuseks olnud juba pikemat aega. Rõõmusõnumi edastas Maardu linnapea Vladimir Arhipov kooli traditsioonilisel jõululõunal 2019. aasta 20.detsembril. Lava puhul saadame erilised tänud Kallavere Keskkooli hoolekogu ning Maardu Linnavalitsuse poole teele.
20. jaanuari hommikul oli koolimaja täis särtsu ja energiat, sest kaua oodatud sünnipäev oli viimaks kätte jõudnud. Pärast viimast ringkäiku, mis kinnitas, et näitused on koolimaja seinadel ja võimlasse on kerkinud uhke lava, ning edukat kontsert-etenduse peaproovi Maardu Vaba Aja Keskuses, oli selge, et koolimaja on valmis tervitama oma vanu sõpru, õpetajaid ning endiseid ja praeguseid õpilasi ning kontsert-etendus võib alata.
Kontsert-etendus põhines Silvi Väljal raamatul “Jussike ja seitse sõpra“, viies vaatajad rännakule läbi nädala. Õhtujuhtideks olid Kallavere Keskkooli abiturient Anette Janson ja 7. klassi õpilane Karl Šarikov. Algklasside ja keskastme laulude eest vastutas õpetaja Viive Loov ning rahvatantsud õpetas selgeks õpetaja Killu Kaareste. Lisaks ei saa unustada kooli kandleansamblit, mida juhendas Mare Peterson. Suure üllatuse tegid ka gümnaasiumi õpilased, kes viimasel hetkel otsustasid anda ka enda ilusa panuse. Unustada ei saa ka alati üllatavat õpetajateansamblit. Laval olnud laste säravad silmad tõid kinnituse, et kõik laabus suurepäraselt. Esinejatega võib igati rahule jääda.
Üheks õhtu erilisemaks osaks oli ühine rongkäik Maardu Vaba Aja Keskusest Kallavere Keskkoolini. Rongkäiku vedas Kallavere Keskkooli lippu hoidev kooli haldusjuht Meelis Merilai. Teda saatsid kooli noorkotkad ja kodutütred. Oli uhke ja ülev tunne ning paljud arvasid, et sellest võiks saada üks osa kooli traditsioonist.
Võimlas võeti vastu kõik soojad õnnitlused ning tänusõnad, tervitati vanu ja uusi tuttavaid ning seejärel asuti tordilaua kallale. Suureks sünnipäevaks olid tordid teinud kõik klassid. Peo lõpetas ansambli Põhja-Tallinn esinemine, mis täitis tantsupõranda.
Mida soovida koolile, mis on haridust pakkunud 135 pikka aastat? Soovin, et pika ajalooga kooli oskaks hinnata nii noor kui vana, et õppimine oleks jätkuvalt au sees ning Kallavere Keskkoolini sisse tallatud rada käiksid õpilased ka järgnevad 135 aastat. Elagu Kallavere Keskkool!

Marin Naar, Kallavere Keskkooli Huvijuht

Kallavere Keskkooli 2019.aasta pühadekaart
Selle aasta pühadekaardiks valiti veidi ebatraditsioonilisem kunstitöö, mille autoriks on 8.klassi Lisette Pent. Maal valmis kooli kunstitundides. Töö on tehtud segatehnikas, milleks kulus mitmeid erinevaid töövahendeid- pintsleid, svammi, vana pangakaarti, sõrmi. Iga vahendiga saavutati erinevaid efekte. Pildi inspiratsiooniks oli briti kunstnik Yvonne Coomber. Töö meeldis õpilastele väga!
Ehkki Lisette ei kujutanud pildiga oma sõnul üldse talvist maastikku, leidis kooli juhtkond selle sobivat meie 2019.aasta pühadekaardiks. Aitäh tublile kunstineiule ja kauneid teoseid ka edaspidiseks!

Algklasside jõulupidu "Eesti jõulud"
Sel aastal otsustasime oma algklasside jõulupeo pidada koolimajast väljas. Leidsime, et parim koht selleks on Kallavere küla Rehetare, kus mitmeid ruume ning suur rehetuba. Lahke perenaine Anu Sibrits oli nõus meid igati aitama.
18.detsembril lubas üle Eestimaa suurt tormi, kuid ennelõunal seadsid meie algklassid igatahes sammud Rehetare poole. Esimesena kohale jõudnud klasse tervitas lõkke ääres käsi soojendav Jõuluvana, kes meid tuppa juhatas. Talutubades toimusid lastele erinevad töötoad: õpetati looduslikust materjalist valmistama kuuseehet ja niinenukku, iga laps sai kaunistada piparkooke. Töötube juhendasid perenaine Anu Sibrits ja Tiina Siimaa, abiks olid kõik klassiõpetajad ja kooli tugimeeskond. Peagi saabusid ülejäänud klassid, kes Jõuluvana juhendamisel rehealla kuusepuu tõid ning selle kaunistaid. Seejärel algas tore vana-aja jõulupidu! Algatuseks ilmuski Näärisokk, keda esitas 6.klassi Katja. Näärisokk „katsus“ lapsed läbi: poisid said proovida näiteks kukepoksi ja vägikaikavedu, tüdrukud hüpata üle vöö või kerida nööri.Näärisokk esitas lastele mõistatusi ja vitsutas vana kombe kohaselt lapsed ka läbi.
Siis laulsime jõululaule, saateks õpetaja Viive Loov akordionil. Loomulikult ei puudunud ka eesti rahvatants. Lõpetuseks jõime kuuma teed ja krõbistasime piparkooke. Jõulupeo lõpuks oli igal lapsel lisaks kommikotile boonusena ka punased põsed! Aitäh õpetaja Tiinale peo ülesehituse ja läbiviimise eest!

5 aastat Päkaristseid!
Juba viiendat aastat avas meie kool detsembri alguspäevadel kogukonnale oma uksed ning kutsus pered pühademeeleolus tegevusi toimetama.
Sarnaselt eelmisele aastale korraldasime selgi korral üritust peamaja fueajees ning sellega kaasnevates ruumides. Otsustasime sel korral meisterdamise asemel pakkuda tegevust teematubades, sellest ka meie ürituse alapealkiri Jõulumaa. Lapsi ootasid päkapiku postkontor, talvelaulude karaoke, näomaalingud. Õpetaja Tiina Sinimaa ja tugimeeskonnna kaasabil sai nautida muinasjututoa maagilist õhkkonda, käpiknukkudega etendati seal muinasjuttu Lumeeit.
Vastukaaluks pühade siginale-saginale oli avatud meelerahu tuba. Seal askeldasid õpetajad Kerli Vallmann, Katrin Kuusk ja Sianda Siiman. Kunstiklassi üles seatud meelerahutoas sai lebaskleda kott-toolil, kuulata kõrvaklappidest rahustavat muusikat, juua teed, värvida mandalaid või mängida eksootilistel pillidel. Mõnusat rahu ja vaikust nauditi väga! Huvitav uus atraktsioon oli ka Kuldkalake. Väikese tasu eest sai spetsiaalse ridva abil eesriide tagant õngitseda erinevaid kingitusi. Õngitsemas käisid väikesed ja suured, toimetada aitasid õpetajad Ene Kaupmees ja Margit Künnap. All hämaras aulaga külgnevas keldriruumis oli avatud lastekaraoke! Sõbralike õpetajate Diana Krahe ja Kadri Aariku julgustamisel võis igaüks tunda end hetkeks tõelise lauljana ning laulda tuntud talveteemalisi lastelaule mikrofoni. Pimeduses helendavaid ja sillerdavaid näomaalinguid pakkusid kooli kunstiklubi tublid tüdrukud õpetaja Gerli Rapperi mahitusel. Ringi liikus 8. klassi Caroly, kes müüs loteriipileteid. Avatud oli loomulikult ka ka fotonurk, kus tehtud jõulumeelolus fotod saadeti soovijale otse meilile. Fotonurgas tegutsesid 9.klassi Karina ja Aliya. Väga novaatorlik oli õpetaja Meelis Merilai ja Ivar Käsperi juhitud videotervituste nurk. Seal edastatud tervitused filmiti üles ning postitati kohe kooli Facebooki-lehele. Avatud oli ka väike jõuluturg, kus oli ka õpetajate müügilaud maitsvate hoidiste ning ilusate käsitööesemetega. Müüjana osales ka üks õpilane, 8.klassi Lisette, kes müüs omavalmistatud poekotte.
Suure panuse ürituse õnnestumisse andis ka seekord kooli hoolekogu, kes kattis vestibüüli armsa kohviku. Paari tunni jooksul osteti kohvik sisuliselt tühjaks ning see oligi ju eesmärk. Nimelt läheb kogu üritusel kogutud raha meie suure soovi täitmiseks- osta oma koolile teisaldatav lava. Kooli üritused toimuvad ilma tõusuta võimlas või aulas ning publikule pole esinejaid tegelikult üldse näha. Üritust väisasid ka Maardu linnajuhid ning kinnitasid, et toetavad meie ettevõtmist.
Päkaristsed lõpetas tore kontsert, kus lauldi ja tantsiti, mängiti kannelt ning loositi loteriiauhindu.
Aitäh tublidele tehnilise meeskonna poistele Karlile ja Kristjanile eesotsas Nikitaga! Aitäh kõikidele esinejatele ning kõigile, kes tulid sel armsal laupäeval Kallavere Keskkooli!

Asjalik novembrikuu
Novembrikuus pidasime teadusnädalat ning tähistasime kodanikupäeva.
Teadusnädal erinevate töötubade ja tegevustega oli plaanis seoses maailmakuulsa teadlase, avastaja ja maalikunstniku Leonardo Da Vinci 500. sünniaastapäevaga sel aastal. Nädalal toimus mitmeid töötube erinevatele kooliastmetele. Šokolaadi kaevandamise töötuba 9.-12.klassidele viis läbi TalTechi Geoloogia Instituudist Andrus Paat. Küpsiste näitel viidi läbi kogu kaevandamise protsess: küpsised kaaluti, eraldati pähkid ja šokolaad ning täideti töölehed. Oli väga põnev! Õpetajad ja 8.klassi õpilased õppisid kasutama 3D pliiatsit ning valmistama nendega soovitud kujund, näiteks prillid. Töötuba juhendas õpetaja Kerli Vallmann. Lisaks taaselustati põhikooli kunstitundides Leonardo Da Vinci kuulsaid töid.
Ka algklassikud said kuulsast leiutajast aimu, maalides kunstitundides oma nägemuse Mona Lisast. Lisaks külastas kooli teadusteater Kolm Põrsakest. Teadusteater näitas erinevaid aineid segades, kuidas kiiresti kogu ruum suitsuga täita, kuidas teha külma tossu, kõva pauku, kõrget leeki jne. Etendus möödus laste pööraste ovatsioonide ja hõisete saatel ning meeldis meie õpilastele väga! Kogu novembrikuu on kooli fuajees aga vaatamiseks väljas Eesti Teadusagentuuri näitus õpilasleiutajate konkursi töödest.
Kuu lõpus toimus 1.-4.klassi õpilastele Kadrihommik. Kadriemast õpetaja Tiina Sinimaa eestvõtmisel tutvustati kadripäevakombeid, lauldi ning muidugi tantsiti.
Novembrikuu lõpetasime asjalikes toonides, pidades kodanikupäeva puhul maha järjekordse viktoriini. Nagu eelmiselgi aastal, oli viktoriin suunatud 6.-12.klassi õpilastele. Võistkonnad selgusid loosimise teel ning erinevate valdkondade küsimusi oli kokku 30- Eesti, kultuur, loodus, sport, linnad-riigid ja varia. Igale plokile anti vastamiseks 7 minutit. Põnev oli jälgida, kuidas punktid tabelisse tekkisid. Kohe mängu alguses läks viktoriini juhtima võistkond Toomased, kes viktoriini 25 punktiga ka võitis. Teisele kohale jäi võistkond Oranz 23 punktiga, kolmandaks 17punkti kogunud võistkond Malev.
Novembrikuus liitus Kallavere Keskkool Rohelise kooli võrgustikuga, mis ühendab endas keskkonnateadlikke lasteasutusi üle maailma. Igast klassist valiti esindaja töörühma, mis hakkab meie kooli keskonnateadlikkusega aktiivselt tööle. Töörühma esimene kohtumine toimus 19. novembril. Üheskoos valiti kooli selle aasta kolm fookusteemat, milleks said prügi ja jäätmed, transport ja vesi. Esimesena hakatakse lahendama just prügi ja jäätmetega seonduvat. Kogu töörühm koguneb taas 10. detsembril. Vahepeal tegutsetakse 1.-6. klassi ja 7.-12. klassi tiimides. Nii nõu kui ka jõuga kaasalööma on oodatud kogu koolipere! Üheskoos liigume puhtama ümbruse ja väiksema jäätmetootmise suunas.

Kallavere Keskkooli juubelilogo on valitud!
Septembrikuus kuulutasime avalikult välja logokonkursi meie 20.jaanuaril 2020 saabuva 135. juubeli puhul.
Kooli logosid maaliti nii kunstitundes, kui kujundati ka koduarvutites. Oktoobrikuu lõpuks oli meil kenake patakas toredaid töid käes ning kutsusime kokku juubelikomisjoni. Juubelikomisjon planeerib ja korraldab kooli juubeliga seonduvat ning sinna kuulub kooli juhtkonnale lisaks õpetajaid ning hoolekogu esindaja.
Pea ühehäälselt osutus kohe alguses valituks 10.klassi õpilase Jüri Meinsoni kujundatud logo pärja ning numbritega 135. Jüri oli teinud väga korraliku töö kujundusprogrammiga ent lõplik variant tekkis alles pärast korduvaid ümbertegemisi ning uusi hääletusi. Päris viimane variant oligi see kõige-kõige ning meeldis kõigile!
Kallavere Keskkooli juubelilogo hakkab kaunistama kõiki kooli juubelimeeneid ja –trükiseid. Aitäh kõigile, kes logokonkursil osalesid! Teie töödest seame kooli sünnipäevaks kokku vahva näituse!
Oktoobrikuus tähistasime ettevõtlusnädalat!
Kuna kõikjal Eestis ettevõtlusnädalat tähistatakse, lõime ka meie oma kooliga sel aastal ettevõtlusnädala.
Alustasime tuntud ettevõtja külaskäiguga. Abiks oli selles tänuväärne algatus MINULUGU, mis igal aastal koolidesse tuntud ettevõtjaid vahendab. Sel aastal oli andnud oma nõusoleku koolides oma lugu jutustada 181 ettevõtjat. Osalevaid koole oli 157, meie kool nende seas.
Meie kooli õnnestus loengut pidama saada eduka tarkvaraettevõtte BOLTI-i, endise Taxify asutaja ja juht Martin Villig. Loeng oli suunatud 7.-12.klassi õpilastele ja toimus 11.oktoobril. Huvitav oli jälgida, kui sundimatult tuntud ettevõtte juht käitus. Huvitav oli kuulata tema lugu lapsepõlves teenitud taararahast ning erinevatest katsetustest juba koolipoisina. Martin Villig ei häbenenud tunistada, et kõiki tema ettevõtteid ei saatnud edu. Ta julgustas noori proovima kätt ja omandama kogemusi erinevates eluvaldkondades, lööma kaasa vabatahtlikuna, proovima töötamist näiteks kusagil poes ning alustama näiteks õpilasfirma loomisest.
Ettevõtlusnädalal toimus koolis ka Sügislaat. Sel aastal oli osalejaid niivõrd palju, et senine laatade toimumiskoht galerii jäi lausa kitsaks. Eelnevalt käisid klassides müüjaid kirja panemas ja soovitusi andmas õpilasesinduse liikmed. Julgustati müümast ka isemeisterdatud esemeid ning mõtlema veidi kaugemale tavapärastest muffinitest. Hästi tore ja vaheldusrikas laud oligi näiteks 3.b klassil, kus lisaks suupärasele ka omavalmistatud ehted ja küünlaalused. Meeldiv, et sel korral oli avatud ka kaks kohvikut. Esimeses toimetasid 6.klassi poisid ning kohviku nimigi oli Poiste klubi. Teine kandis nime Lebolalala ning seal oli perenaiseks õpilasesinduse Katja. 8.klassi neiud müüsid isevalmistatud poekotte, millest teenitud raha annetatakse heategevusse. 3.a ja 9.klassi neiud pakkusid müügiks hoopiski teenust- näomaalinguid! Väga palju ja edukalt müüdi isevalmistatud lima. Mõni laadaline oli läinud kergema vastupanu teed, ostnud poest komme- küpsiseid ja müüs neid eraldi tükihinnaga. Kuid eks laada mõte ongi ju lapsele kauplemist õpetada! Meie laata väisasid ka Maardu linnavalitsuse liikmed. Laadal käis ringi ka mitu anonüümset „hindajat“, kes müügilette ja väljapanekuid terase silmaga piidlesid. Parima (huvitavaima, mitmekesiseima) kaupleja tiitel koos auhinnaga antakse välja 1.trimestri lõpus tunnustusaktusel.

Õpetajate päeval said meie pedagoogid tunnustust!
4.oktoobril tähistati kõikjal õpetajate päeva! Meie pedagoogid kogunesid juba enne kella kaheksat kooli kolmandale korrusele, kus neid ootasid gümnasistid ja hoolekogu liikmed. Hoolekogu eestvõtmisel oli kõikidest algklasside õpetajatest valminud toredad stendid. Sõna sai koolijuht Raina Vilkes, kes andis tolleks päevaks võimu gümnasistidele üle. Armsa tseremoonia käigus kleepis iga õpetaja end asendavale gümnasistile rinda oma nimesildi ning sai vastu kollase roosi. Paljudel õpetajatel oli selleks hetkeks juba nii mõnigi lillekimp käes, sest õpetajate päeva oskab meie õpilane vägagi hinnata!
Siis avalikustati aasta lemmikõpetaja. Traditsioon kutsuti ellu eelmisel aastal kooli hoolekogu poolt. Lemmikõpetaja valimine toimus internetihääletuse teel. 2019.aasta Lemmikõpetaja karika ja aukirja sai Jaan Kaupmees, Kallavere Keskkooli ajalooõpetaja ja õppejuht, kes kogus sel aastal ülekaaluka arvu toetushääli.
Tervituskõne pidas ka libadirektor ehk 12.klassi Anette Janson, siis siirdus koolipere tundidesse, sel päeval olid need veidi lühemad.
Õpetajad veetsid toreda ennelõuna aga hoopis Lilleorus. Sealses õppekeskuses tutvusime alternatiivsete õppe- ja elukorraldusvormidega ning läbisime emotsioonide joonistamise töötoa. Kell 13 istusime aga juba kõik Maardu VAK-i saalis, sest Õpetajatepäeva Gala Aasta Õpetaja 2019 konkursile oli üles seatud päris mitu meie kooli õpetajat. Ürituse meelelahutusliku poole eest kandsid hoolt kõikide koolide isetegevuslased, ka meie kooli õpetajate naisansambel esitas meeleoluka popurrii erinevatest lauludest. Üritust juhtisid kaks gümnasisti, neist üks meie 12.klassi Jan Smirnov.
Südame põksudes jälgisime, kuidas lavale kutsuti Gerli Rapper, kes kuulutati Maardu aasta 2019 noore õpetaja tiitli vääriliseks. Maardu aasta 2019 klassiõpetaja tiitlile kandideeris meie koolist lausa kaks pedagoogi- Tiina Sinimaa ja Ene Kaupmees. Valituks osutus seekord Tiina. Maardu aasta 2019 klassijuhataja tiitlile kandideeris meie koolist 8.klassi klassijuhataja Eeva Mesi, seekord tema aasta klassijuhatajaks siiski ei saanud. Lisaks olime esitanud meie Ellen Loopere Maardu 2019 haridustöötaja elutööpreemia auhinnale. Kõik laureaadid said lillekimbu, tänukirja ja mälestusmeene, lisandub rahaline preemia. Ka nominendid kutsuti lavale, lillekimbu ja õunakujulise mälestusmeene tänukirjaga said nemadki.
Palju õnne kõikidele meie õpetajatele, kes on iga päev parimad ning annavad tähelepanuväärse panuse laste kujundamisel!

Jätkub järgneval leheküljel: Koolielu 2019-2020Avalik kalender